Wietnam na własną rękę | Jak się przygotować?

Wietnam obfituje w przygody. Możesz wspinać się na szczyty i nurkować w dolinach, zanurzyć się w kulturze lub po prostu odpocząć na piasku, mając pewność, że fantastyczny posiłek czeka na Ciebie pod koniec dnia. Ale są rzeczy, o których należy wiedzieć przed wyjazdem, aby uniknąć pułapek w tym wietnamskim raju.

1. Spakuj się odpowiednio 

Być może najważniejszą kwestią przy planowaniu podróży do Wietnamu jest pogoda. Południe kraju leży mocno w wilgotnych tropikach, ale klimat staje się coraz bardziej umiarkowany, gdy kierujesz się na północ, a wyżyny wokół Sapa mogą być wręcz chłodne zimą. Jeśli planujesz odwiedzić obie części kraju, zabierz trochę ubrań na chłodniejsze wyżyny, a także na parną deltę Mekongu. Moje interaktywne listy do pakownia znajdziesz tutaj.

2. Bądź gotowa na deszcz

Wietnam jest zalewany przez monsun południowo-zachodni od maja do września i monsun północno-wschodni od października do kwietnia, więc sprawdź pogodę w obszarach, które planujesz odwiedzić. Trekking na północnym zachodzie i wycieczki łodzią po zatoce Ha Long, na przykład, mogą być kiepskim pomysłem w lipcu i sierpniu, ale to świetny czas na wygrzewanie się na centralnych plażach. Nawet w porze deszczowej nie pada cały dzień, każdego dnia, więc zabierz płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol i wykorzystaj jak najlepiej mniejsze tłumy i niższe ceny!

3. Nie zwlekaj z wizą!

Istnieje wiele sposobów na zorganizowanie dokumentów na wizytę w Wietnamie, niektóre tańsze i szybsze niż inne. Na wizę online do Wietnamu można poczekać nawet 2 tygodnie, dlatego ryzykiem jest kupować bilety last minute. Jeśli nie masz wizy, nie wylecisz nawet z Polski!  Dlatego jak tylko wiesz, że lecisz do Wietnamu, od razu zacznij proces wyrabiania wizy. Można ją wyrobić na 6 miesięcy przed wylotem. Więcej na temat wizy do Wietnamu dowiesz się tutaj.

4. Zaszczep się

Podobnie jak w każdym miejscu w tropikach, w Wietnamie występują choroby tropikalne, na które należy uważać. Skonsultuj się z lekarzem co najmniej miesiąc przed podróżą, aby uzyskać aktualne szczepienia.

Komary mogą również przenosić dengę, więc pamiętaj, żeby się wypsikać repellentem. Nie trzeba brać ze sobą nic z Polski, na miejscu kupisz tanie i skuteczne środki. Ten jest chyba najbardziej popularny. 

5. Rezerwuj z wyprzedzeniem na Tet 

Poza sezonem Tet, rezerwacja transportu, zakwaterowania i wycieczek z wyprzedzeniem w Wietnamie nie jest konieczna. Ale jeśli planujesz być w Wietnamie podczas święta Tet (Księżycowy Nowy Rok) pod koniec stycznia lub na początku lutego, zapewnienie transportu i zakwaterowania przed przyjazdem jest bardzo rozsądnym środkiem ostrożności. Pamiętaj, że w Wietnamie żyje ok. 100 mln ludzi i duża część z nich właśnie w tym czasie odwiedza rodzinę, albo bierze urlop!

6. Przetestuj autobusy sypialne i pociągi

Loty krajowe w Wietnamie są niedrogie, ale ja polecam jednak transport lądowy - tylko tak możesz zobaczyć jak wygląda kraj :) Planując podróż na duże odległości, nie pomijaj nocnych pociągów i autobusów – zaoszczędzisz na kosztach noclegu i pokonasz duże odległości, nie marnując czasu. Ja zawsze korzystam ze strony 12Go.com, aby zarezerwować transport. 

Tutaj znajdziesz wszelkiego rodzaju opcje.

Powered by 12Go system

7. Poświęć Wietnamowi czas, na jaki zasługuje

Wietnam ma 1650 km (1025 mil) od granicy chińskiej na północy do delty Mekongu na południu, więc będziesz potrzebować dużo czasu, aby dostać się z punktu A do punktu B. Transport drogowy i kolejowy może być powolny, a jest wiele miejsc, w których będziesz chciała się zatrzymać podczas podróży między głównymi węzłami. Jeśli masz mało czasu, skoncentruj swoje zwiedzanie tylko na jednej części kraju - ja zdecydowanie polecam północ. 

8. Szanuj miejsca religijne

Odwiedzając buddyjskie, hinduistyczne, konfucjańskie i taoistyczne świątynie, kościoły i inne budynki religijne, ubierz się z szacunkiem – najlepiej zakryj nogi i ramiona, a może być konieczne zdjęcie butów i kapelusza, aby wejść. Nigdy nie dotykaj głowy nikogo i unikaj kierowania podeszwy stóp w stronę innej osoby lub jakichkolwiek posągów buddyjskich – oba te zachowania są oznaką braku szacunku w kulturze buddyjskiej.

9. Nie trać twarzy

Podobnie jak w wielu innych częściach Azji, kultura wietnamska kładzie duży nacisk na „zachowanie twarzy” – innymi słowy, unikanie sytuacji, które mogą spowodować indywidualną lub zbiorową utratę godności i szacunku. Publiczne wybuchy złości i kłótnie mogą spowodować, że wszyscy zaangażowani stracą twarz, więc zachowaj poczucie perspektywy i staraj się nie denerwować, gdy podczas podróży spotkają Cię nieprzyjemne sytuacje.

10. Etykieta pałeczkowa

Istnieje kilka tabu związanych z używaniem pałeczek. Pozostawienie pałeczek pionowo w misce z jedzeniem jest uważane za pechowe, ponieważ przypomina ofiary z kadzidełek składane zmarłym. Używanie pałeczek o nierównej długości jest również źle widziane, podobnie jak uderzanie pałeczkami o miskę (kojarzone z żebrakami proszącymi o jałmużnę). Jeśli jesz w grupie, używaj czystych pałeczek (lub odwrotnych końców swoich pałeczek), aby podawać jedzenie innym.

11. Jedz jak miejscowy

Jedzenie jest praktycznie religią w Wietnamie, ale miejscowi skupiają swoją energię na kolacji, podczas której wiele dań jest dzielonych między gości, a cała rodzina jest zaangażowana. Zamiast zamawiać jedno danie główne, wybierz kilka dań na stół i spróbuj bogatej mieszanki smaków i tekstur. Jeśli potrzebujesz zastrzyku energii między posiłkami, przekąski z ulicznego jedzenia można znaleźć wszędzie, lub po prostu sięgnij po odżywczy sinh tố (koktajl owocowy) lub filiżankę lokalnej kawy parzonej przelewowo ca phe.

12. Nie przesadzaj z okazywaniem uczuć

Publiczne okazywanie uczuć nie jest dużą częścią wietnamskiej kultury. Całowanie się, przytulanie, a nawet trzymanie się za ręce w miejscach publicznych może wzbudzać zdziwienie, więc stonuj romantyczne gesty, gdy jesteś w Wietnamie. 

13. Szacunek dla lokalsów

Zawsze pytaj, zanim zaczniesz robić zdjęcia ludziom, szczególnie w wioskach mniejszości. Wiele osób uważa to za nachalne, a jeśli najpierw zapytasz, dowiesz się, czy ludzie czują się komfortowo, będąc włączonymi do Twoich zdjęć z podróży. W obszarach plemiennych niektórzy mieszkańcy wsi proszą o zapłatę za zdjęcia.

14. Targowanie

Targowanie się jest faktem życia w Wietnamie, szczególnie na targowiskach i w sklepach z pamiątkami, i na pewno dużo przepłacisz, jeśli zaakceptujesz pierwszą sugerowaną cenę. Jednak targowanie się nigdy nie powinno być procesem konfrontacyjnym – traktuj to jak grę. Po krótkiej wymianie zdań powinnaś dojść do wzajemnie akceptowalnej ceny – a jeśli Ci się nie uda, zawsze możesz grzecznie odmówić i spróbować u innego sprzedawcy.

15. Toalety

W Wietnamie coraz częściej spotyka się toalety z siedziskiem w stylu zachodnim, ale często trzeba płacić za korzystanie z publicznych toalet, a papier toaletowy nie jest wszędzie dostępny. Noś własny, a przynajmniej miej ze soba chusteczki. Polecam też mieć ze sobą żel antybakteryjny.

16. Unikaj branży turystyki seksualnej

Turystyka seksualna to niechciane dziedzictwo wojny amerykańskiej, ale zazwyczaj łatwo jest dostrzec – i ominąć – miejsca, w których odbywa się handel seksem. Uważaj na bary, karaoke i salony masażu z skąpo odzianym personelem i mnóstwem różowych lub czerwonych neonów. Zwróć uwagę, że niektóre hotele odmawiają obcokrajowcom dzielenia pokoi z wietnamskimi kobietami – co może prowadzić do bólu głowy dla prawdziwych par z azjatyckim partnerem.

17. Uważaj na ulicy

Przestępstwa oportunistyczne mogą czasami stanowić problem, szczególnie w zatłoczonych miastach, gdzie grasują kieszonkowcy i złodzieje toreb na motocyklach.  Włącz środki ostrożności w dużym mieście i pilnuj swoich rzeczy w zatłoczonym transporcie publicznym lub w barach i kawiarniach (korzystanie z telefonu lub laptopa przy stoliku na zewnątrz jest nierozsądne). Torebki z jednym paskiem są popularnym celem dla złodziei toreb przejeżdżających obok. W Ho Chi Minh zdarza się również, że złodzieje na motocyklach wyrywają ludziom telefony i kamery z rąk i znikają w tłumie innych motocykli, zanim się w ogóle zorientujesz co się stało! 

18. Uważaj na amerykańską amunicję wojenną

Przerażające ilości amunicji zrzucono nad Wietnamem podczas wojny amerykańskiej, a niewybuchy nadal zabijają i okaleczają ludzi każdego roku. Często uczęszczane obszary są zwykle bezpieczne, ale zachowaj ostrożność, schodząc z dróg i ścieżek na terenach wiejskich. Nie wchodź do kraterów po bombach i nigdy nie dotykaj starych ładunków wybuchowych – mogą one być śmiertelnie niebezpieczne przez dziesięciolecia.

19. Uważaj na tajfuny

Wietnam jest okresowo nawiedzany przez tajfuny od maja do listopada, a największe ryzyko burz występuje od sierpnia do września. Jeśli podróżujesz w sezonie tajfunów, śledź lokalne prognozy pogody i udaj się w głąb lądu od wybrzeża, jeśli przewiduje się bezpośrednie uderzenie dużej burzy. W przypadku powodzi skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem i postępuj zgodnie z zaleceniami lokalnych władz.

20. Ubezpieczenie

I ostatnia rzecz - nie ruszaj się na żadne wakacje bez dobrego ubezpieczenia podróżnego. Takie ubezpieczenie chroni Cię w razie wypadków, chorób, kradzieży i odwołaną podróży. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Nigdy nie wyruszam w podróż bez niego, a takie ubezpieczenie na 2-3 tygodnie jest bardzo małym kosztem w porównaniu na przykład z kosztem biletów lotniczych! Ja korzystam z Warty, ale klikając w poniższy link znajdziesz wiele różnych opcji. 

Dowiedz się więcej na temat tego, na co warto uważać w Wietnamie z mojego Youtube!


Wietnam: Darmowy plan podróży

Przytłacza Cię planowanie? Nie masz czasu spędzić kilkadziesiąt godzin, żeby zaplanować wyjazd do Wietnamu? Boisz się, że Twój plan nie wypali? Nie ma problemu. Skomponowałam 18-to dniowy plan podróży po tym ciekawym kraju, który obecnie możesz dostać zupełnie za darmo!


Oglądaj więcej na temat Wietnamu na moich social media!

Więcej na temat podróżowania po Wietnamie: 

Nie przegap nowych postów!

Zapisz się na mój newsletter, a raz na 2 tygodnie dostaniesz nową dawkę inspiracji i porad podróżniczych!

Twoje dane będą wykorzystane TYLKO do wysłania tego newslettera!

Niektóre linki zawarte w tym blogu są linkami partnerskimi. Jeśli kupisz któryś z powyższych produktów, używając moich linków, dostanę małą prowizję. Nie zmieni to w żaden sposób ceny dla Ciebie! Dziękuję za wspieranie mojej strony!

Previous
Previous

Śmierć na Bali

Next
Next

Wietnam: wakacje na własną rękę