Filipiny: Ceny

Filipiny to archipelag o niezwykle malowniczych plażach, imponujących wulkanach i niezapomnianych krajobrazach. Ale to nie wszystko, co przyciąga turystów do tego azjatyckiego raju. Kraj ten słynie również z bardzo przystępnych cen, choć jest on droższy niż takie kraje jak Tajlandia czy Wietnam.  Średnie zarobki na Filipinach to ok. 1300zł miesięcznie (netto).

Rum jest tańszy niż większość napojów bezalkoholowych i pyszne filipińskie potrawy, takie jak lumpie (smażone sajgonki) lub pancit (smażony makaron) lub deser halo-halo (wiórki lodowe, skondensowane mleko, małe kawałki słodkiej gotowanej fasoli, żel kokosowy i tapioka) często kosztują mniej niż 5 zł. W wielu hostelach możesz spać w hamaku za ok. 25zł za noc (lub za darmo, jeśli po prostu rozłożysz się na plaży).

Filipiny to kraj, po którym możesz podróżować już za ok. 100zł dziennie, a jeśli chcesz obniżyć wydatki do minimum, przemieszczaj się autostopem i śpij w namiocie na plażach, a pozwoli Ci dużo zaoszczędzić. 

Czy Filipiny są drogie?

Planując budżet na wakacje na Filipinach, przeznacz co najmniej 100zł dziennie. Czy to dużo? Są kraje Azji południowo-wschodniej, gdzie przy takim dziennym budżecie można bardzo dobrze zjeść i spać w ładnych hotelach.

Oto kilka typowych kosztów podróży z plecakiem po Filipinach w 2023 roku.:

  • Łóżko w akademiku w hostelu: 30-50zł za noc

  • Publiczny prom: 30zł 

  • Jedzenie uliczne: 5-15zł

  • Posiłki w restauracji: 25-40zł

  • Autobus - bilet jednorazowy - 1zł

  • Autobus dalekobieżny: 10-15zł

  • Lot krajowy: już od 60zł

  • Lokalne piwo: 5-9zł

  • 1,5-litrowa butelka wody: 3zł. Moim zdaniem to dużo, dlatego ja zwsze zechęcam do zakupu butelki z filtrem Lifestaw, dzięki której możesz pić wode z kranu praktycznie wszędzie na świecie!

  • Skakanie po wyspach (wycieczka typu: island hopping): od 100zł

  • Nurkowanie z rekinami wielorybimi na Cebu: od 200zł

Filipiny Ceny: Hotele

Hostele dla turystów z plecakiem mogą być dość drogie na Filipinach i kosztują nawet 80zł za noc za łóżko. Wynika to z tego, że baza noclegowa na Filipinach nie jest mocno rozwinięta. Ale takie wysokie ceny są głównie w Manili. Poza nią dostępnych jest mnóstwo niedrogich noclegów; na przykład łóżka w hostelu można znaleźć już za 30zł za noc na Palawanie. Większość hosteli ma dostęp do Wi-Fi i klimatyzację. Lokalne pensjonaty i chaty na plaży są nawet tańsze niż hostele; czasami można zdobyć chatę za jedyne 10zł za noc.

Polecam Booking.com do szukania noclegów:

 

Filipiny ceny: Jedzenie

Jedzenie uliczne może kosztować zaledwie 5zł za talerz smacznego, tajemniczego mięsa. Jeśli zdecydujesz się jeść w restauracjach zorientowanych na turystów, ceny będą wyższe przy posiłkach kosztujących od 25-40zł.

W Manili i innych eleganckich częściach Filipin możesz wydać dużo na jedzenie i picie, zwłaszcza na wieczorne wyjścia, więc spróbuj się przygotować (wypić kilka piw na ulicy), zanim wyruszysz na noc w mieście. Kokos na nieuniknionego kaca kosztuje mniej niż 5zł

Filipiny ceny: Transport

Loty mogą szybko nadszarpnąć Twój budżet, więc jeśli masz dużo czasu, ale brakuje Ci gotówki, najlepiej trzymać się promów. Po niektórych większych wyspach, takich jak Luzon, kursują całkiem przyzwoite autobusy dalekobieżne, ale nieuchronnie skończysz na promie. To po prostu jedyny sposób, aby dostać się na wiele wysp. Więcej na temat tranportu na Filipinach znajdziesz tutaj.

Filipiny ceny: Aktywności

Filipiny to jedno z najtańszych miejsc na świecie do nauki nurkowania; nurkowanie w niektórych miejscach może kosztować już od 150zł, ale generalnie kosztuje około 200zł. Nurkowanie z rurką jest jeszcze tańsze; na wielu plażach można wypożyczyć sprzęt do nurkowania za 15zł za osobę.

Tak więc jaki budżet potrzebujesz na wakacje na Filipinach? (informacje podane na osobę)

Wielkość portfela Jedzenie Transport Nocleg Średni koszt dzienny*
Mały 25zł 35zł 40zł 100zł
Średni 65zł 92zł 100zł 257zł
Duży 150zł 250zł 250zł 650zł

*nie uwzględnia kosztów atrakcji, bo to jest już bardzo indywidualne, ale poniżej znajdziesz przykładowe ceny atrakcji:

  • Wynajęcie motorynki na Siargao - 33zł/dzień

  • Całodniowa wycieczka z prywatnym transportem po Bohol (jaskinie, wodospady, plaże) - 70zł

  • 4h wycieczka po Puerto Princessa w tym wejście do Palawan Wildlife Rescue and Conservation Center i Mitra's Ranch. Wycieczka obejmuje przewodnika, przekąski, opłaty za wstęp, ubezpieczenie oraz odbiór i dowóz z i do miejsca zakwaterowania w Puerto Princesa. - koszt. Ok. 50zł

  • 2h rejs na zachód słońca na Boracay łącznie z bezpłatnym dostępem do sprzętu do nurkowania, kajaków, i SUP - ok. 70zł.

  • 4h rejs po wyspach dookoła Boracay, łącznie z lunchem - ok. 100zł. 

    Więcej propozycji znajdziesz na tej stronie.

Jak zaoszczędzić pieniądze na Filipinach

Jak zaoszczędzić pieniądze na Filipinach

Kraj jest stosunkowo tani do odwiedzenia, ale to nie znaczy, że nie ma sposobów na dalsze obniżenie wydatków bez poświęcania zbytniego komfortu lub lokalnych doświadczeń. Oto kilka szybkich wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić jeszcze więcej:

Zatrzymaj się u miejscowego – Couchsurfing jest bardzo popularny na Filipinach i jest świetnym sposobem na poznanie ludzi i zaoszczędzenie na kosztach zakwaterowania. Jeśli nie masz ochoty na Couchsurfing, zatrzymaj się w lokalnie prowadzonym pensjonacie; często są tańsze niż hostele.

Miej oko na wyprzedaże Air Asia – Air Asia jest jedną z najtańszych linii lotniczych obsługujących Filipiny i ma dość częste wyprzedaże, w których można kupić taniej niż zwykłe taryfy – warto zapisać się do newslettera Air Asia, aby być na bieżąco na nich, abyś mogła dokonać wstępnej rezerwacji wszystkich lotów wewnętrznych na Filipiny przy następnej wyprzedaży.

Znajdź znajomych! – Większość najlepszych zajęć jest dużo tańsza, jeśli możesz zebrać grupę, aby podzielić koszty.

Autostop – autostop jest również dość popularny na Filipinach i jest fantastycznym sposobem na poznanie nowych ludzi, przeżycie przygody i jednoczesne zaoszczędzenie pieniędzy. Autostop niesie ze sobą pewne ryzyko w każdym kraju, ale moim zdaniem Filipiny to jeden z bezpieczniejszych krajów na świecie, w którym można wystawić kciuk.

Dużym ryzykiem są pijani kierowcy, więc jeśli uważasz, że ktoś wypił o kilka kieliszków rumu za dużo, nie wsiadaj z nim do samochodu.

Aby uzyskać najbardziej aktualne informacje o autostopie, skorzystaj z Hitchwiki.

Trzymaj się jedzenia, które jedzą miejscowi – Istnieje wiele restauracji-pułapek turystycznych, które są bardzo drogie. Unikaj ich i podążaj za miejscowymi — wiedzą, gdzie jest najlepsza i najsmaczniejsza żywność! Lubię pytać pracowników hosteli i pensjonatów, gdzie sami lubią jeść – to świetny sposób na znalezienie tanich restauracji skierowanych do lokalnych Filipińczyków.

Biwakuj – jeśli naprawdę masz ograniczony budżet, polecam wziąć namiot; jest wiele epickich miejsc do obozowania i nikt nie będzie miał nic przeciwko. Możesz obozować za darmo na wielu plażach na Filipinach, a wiele hosteli pozwoli ci rozbić namiot w swoim ogródku, jeśli kupisz drinki w ich barze.

Weź ze sobą butelkę na wodę – Woda z kranu tutaj nie jest bezpieczna, więc weź ze sobą butelkę wody wielokrotnego użytku z filtrem, abyś mogła oszczędzać pieniądze (codzienne kupowanie wody się sumuje). Ja poleceam butelkę Lifestraw. Firma ta produkuje butelki na wodę z wbudowanym filtrem, dzięki czemu masz pewność, że Twoja woda jest zawsze bezpieczna.

Ogólne wskazówki dotyczące podróży na Filipiny

1. Unikaj Manili – Manila nie ma wiele do zaoferowania poza korkami, oszustwami, zanieczyszczeniem, biedą i drogimi hotelami. Twój czas na Filipinach lepiej spędzić gdzie indziej.

Niestety, dość trudno jest całkowicie ominąć Manilę, ponieważ większość lotów w okolicy przechodzi przez nią. Możesz jednak uniknąć oszustw, zatrzymując się w Manili. Główne oszustwa związane z podróżami dotyczą transportu do innego terminala na lotnisku oraz podczas opuszczania lotniska.

Jeśli wyjądowałaś na określony terminal, ale wylatujesz z innego, skorzystaj z bezpłatnego autobusu wahadłowego, który kursuje po całym lotnisku.

W części treminali nie ma taksówek z licznikiem, tylko prywatne transfery. W tym miejscu większość podróżnych zostaje oszukana, wskakując do samochodu bez zastanowienia, przeoczając kurs wymiany i ile to faktycznie będzie kosztować. To Filipiny, więc będzie tanio!

Jeśli próbujesz dostać się do centrum, weź publiczną taksówkę z licznikiem, które znajdziesz na poziomie odlotów. Kolejki są zwykle dość długie, ale “idą szybko”, ponieważ w Manili jest mnóstwo taksówek. Tylko upewnij się, że bierzesz pod uwagę ruch w godzinach szczytu! Manila jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie; czasami dziesięciominutowa przejażdżka może zająć nawet dwie godziny. Unikaj więc szalonych godzin szczytu od 17:00 do 22:00 i odpowiednio zaplanuj.

2. Spodziewaj się, że Twoje loty będą opóźnione. Pogoda może być odrobinę nieprzewidywalna, zwłaszcza w sezonie tajfunów. Spodziewaj się więc opóźnień i odwołanych lub przełożonych lotów w porze deszczowej, czyli od maja do października.

3. Zabierz ze sobą krem ​​do opalania – na Filipinach krem ​​do opalania jest trzy razy droższy, ponieważ miejscowi go nie noszą, a turyści desperacko potrzebują ochrony przed słońcem.

4. Połączenia Wi-Fi są ograniczone – Wi-Fi na Filipinach przypomina szukanie igły w stogu siana. Twoje szanse są znikome, zwłaszcza jeśli pada deszcz. Jeśli jesteś uzależniona od Internetu, Filipiny będą dla Ciebie miłymi wakacjami — z dala od świata online, taki przymusowy odwyk. Co więcej, dostępny internet jest powolny i sporadyczny. Jeśli odwiedzasz odległe zakątki kraju, nie licz na łączność. To jest ważna informacja. Zaplanuj całą swoją podróż w kraju! Ja popełniłam ten błąd, że tego nie  zrobiłam, i miałam mega problem, żeby znaleźć internet, żeby móc poszukać dalszych atrakcji. Nawet w kafejkach internetowych internet jest niemiłosiernie powolny! 

5. Ucieknij od tłumów turystów – jeśli naprawdę chcesz doświadczyć autentycznych Filipin, odejdź od typowych miejsc turystycznych i mek backpackerów. Wakacyjne hotspoty, takie jak Boracay i El Nido, są niesamowite, ale to mniej turystyczne miejsca, takie jak Sagada, Port Barton i Siargao, dają wgląd w prawdziwą filipińską kulturę, tradycje i życie. Więcej na temat tego co zobaczyć na Filipinach przeczytasz tutaj.

6. Korzystaj z Ubera – Uber dotarł na Filipiny i jest znacznie tańszym sposobem poruszania się po miastach niż taksówka - Uber kosztuje 30% mniej niż taksówka.

7. Zabierz ze sobą przenośną baterię – gdy wyjeżdżasz z dala od popularnych miejsc turystycznych i głównych skupisk ludności, możesz mieć trudności ze znalezieniem niezawodnej energii elektrycznej. Jeśli wybierasz się na wędrówkę w Sagada lub Kalinga, warto zabrać ze sobą przenośną ładowarkę, aby naładować telefon i aparat! Ja mam solarny powerbank, z którego jestem mega zadowolna. Bardzo przydatny w długich transferach i na plaży).

Filipiny to wciąż jeden z najlepiej strzeżonych sekretów Azji Południowo-Wschodniej i niewielu turystów tu dociera. To sprawia, że infrastruktura turystyczna nie jest jeszcze mocno rozwinięta, co ma swoje plusy i minusy oczywiście. 

Jest to kraj w którym zapłacisz sporo za nocleg, w którym “single room” to po prostu namiot i w którym musisz mieć ze sobą zapasowy prowiant, bo może się okazać, że przy twojej plaży (ani w najbliższej okolicy) nie ma żadnych restauracji czy choćby food tracka. 

Z drugiej strony to kraj, gdzie możesz odkryć jak rzeczywiście żyją ludzie w Azji Południowo -Wschodniej, zobaczyć najmniejsze małpki na świecie na Bohol i popływać z przepięknymi wielorybami na Cebu. Udanej podróży! 


Darmowy plan podróży

Przytłacza Cię planowanie? Nie masz czasu spędzić kilkadziesiąt godzin, żeby zaplanować wyjazd na Filipiny? Boisz się, że Twój plan nie wypali? Nie ma problemu. Skomponowałam 14-to dniowy plan podróży po tym ciekawym kraju, który obecnie możesz dostać zupełnie za darmo!


Odwiedź mnie na social media:

Mogą Cię również zainteresować: 

Nie przegap nowych postów!

Zapisz się na mój newsletter, a raz na 2 tygodnie dostaniesz nową dawkę inspiracji i porad podróżniczych!

Twoje dane będą wykorzystane TYLKO do wysłania tego newslettera!

Previous
Previous

Filipiny: Transport pod lupą

Next
Next

Sri Lanka: Wakacje na własną rękę