Polka w Podróży

View Original

Wakacje w Tajlandii na własną rękę

Organizacja wakacji w Tajlandii na własną rękę może być ekscytującym doświadczeniem. Jest to okazja, aby poznać lepiej geografię kraju, zrozumieć zwyczaje i kulturę, dowiedzieć się jak działa transport publiczny i jakie są koszty życia i dla lokalsów, i dla turystów.

Moim zdaniem, planowanie jest równie ważną i edukacyjną częścią wycieczki jak sama podróż. Ale nie jest to łatwe, a może być przytłaczającym doświadczeniem, szczególnie biorąc pod uwagę ogrom informacji dostępnych online. Jeśli jest to Twoja pierwsza wycieczka na własną rękę to nawet możesz nie wiedzieć od czego zacząć :)

W tym poście staram się podpowiedzieć ci od czego zacząć, ale również dam ci gotowe plany wycieczek po na własną rękę po południowej i północnej Tajlandii. 

To jedziemy!

See this content in the original post

Określ cel podróży: Zastanów się, jakie są Twoje priorytety i co chciałbyś zobaczyć i doświadczyć w Tajlandii. Czy interesują Cię plaże, kultura, wycieczki do dżungli, czy może zwiedzanie zabytków? 

Ja korzystam z tabelki, która mi ułatwia ustalenie priorytetów. W dwa tygodnie całego kraju nie zwiedzę i nie zobaczę WSZYSTKIEGO. Dlatego wiem, że wcześniej czy później będę musiała wykreślić wiele miejsc, które chciałam zobaczyć.

W jednej kolumnie mojej tabelki jest lista atrakcji i miejsc do których chce dotrzeć. W drugiej kolumnie zaznaczam jak bardzo chcę tam być. Jeśli są miejsca, które fajnie by było zobaczyć, ale wiem, że jest podobnych mnóstwo na świecie, a dojazd tam zajmuje 5h, to często rezygnuje. Czasem wolę poleżeć na plaży niż tłuc się w autobusie, żeby zobaczyć kolejny wodospad. Im więcej podróżuję, i mam ograniczony czas na wakacje,  tym bardziej wolę odwiedzić miejsca wyjątkowe i zobaczyć ich 5 w ciągu wakacji niż 15, ale nie mieć żadnego czasu na odpoczynek.

Gdy twoja lista “must see” miejsc jest gotowa, nanieś ją na Google Maps. 

Znajdziesz tu opcję zapisania danej miejscówki do konkretnej listy na twojej mapie. (Tutaj jest dokładna instrukcja obsługi)

Tak wygląda moja mapa na Google Mapy :). Te niebieskie punkty to są właśnie miejsca, które chcę zobaczyć:)

Później możesz otworzyć taką listę i zobaczyć na jednym ekranie, gdzie znajdują się wszystkie miejsca, które chcesz odwiedzić. Może się zdarzyć tak, że 9 na 10 atrakcji będzie na południu kraju. Będziesz musiała się zastanowić wówczas, czy jest sens przebyć 1000km i potencjalnie stracić 2 dni w autobusie, żeby dotrzeć do tej jednej atrakcji. Albo czy jest sens wydawać 200$ na samolot?

Dlatego taka mapka jest mega przydatna w planowaniu, szczególnie, jeśli nie znasz dobrze geografii danego kraju.

See this content in the original post

Masz już wybrane atrakcje, teraz czas się dowiedzieć jak do nich dotrzeć. 

Transport publiczny w Azji może być bardzo powolny. Na Sri Lance jest pociąg który jedzie 8h dystans 160 km :).  Albo jest tylko jedno połączenie dziennie między danymi miastami. Warto więc się zorientować mniej więcej czym możesz dojechać i ile czasu zajmie transport.

Ale jak? Ja używam aplikacji 12go.com  i w 90% zapytań jest ona w stanie podpowiedzieć mi jak dotrzeć z punktu A do B, łącznie z orientacyjną ceną i możliwością zarezerwowania transportu! Ta strona to super oszczędność czasu! 

See this content in the original post

W pozostałych 10% po prostu grzebie w Internecie dopóki nie znajdę tego czego szukam, a Tajlandia jest tak popularnym kierunkiem w Azji, że jest ogrom informacji o tym kraju na każdy temat. Jeśli nie możesz znaleźć informacji po polsku, spróbuj poszukać po angielsku.

See this content in the original post

Tajlandia leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, z wyraźnym podziałem na porę deszczową i suchą. 

Prawdopodobnie, będziesz chciała uniknąć pory deszczowej, mimo, iż deszcz w Tajlandii jest ciepły, to wszystko wygląda lepiej w słońcu:) 

Podstawowa zasada jest następująca: im dalej na południe, tym dłuższa pora deszczowa. Na północy kraju deszcze padają w okresie od czerwca do września, na południu od maja do października. Chociaż ja spędziłam miesiąc sierpniu w Chiang Mai, i padało 3 dni:) Więc niech prognoza pogody też Was nie odstraszy.

Więcej na temat pogody w Tajlandii przeczytasz tutaj.

See this content in the original post

Ja zawsze zaczynam od wyszukiwania lotów na porównywarkach, aby się zorientować po ile są bilety w danym okresie oraz na jakie linie lotnicze patrzeć.

Loty do Bangkoku są na ogół najtańsze, ale jeśli masz trochę wiekszy budżet i nie chcesz spędzać czasu w wielkim zatłoczonym mieście, to oczywiście szybciej będzie lecieć bezpośrednio na południe kraju - Phuket, albo na północ - Chiang Mai.  

Kiedy rezerwować loty do Tajlandii?

Eksperci na internetach twierdzą, że na kilka miesięcy przed planowanym wylotem, podobno 2-3 miesiące to jest najbardziej optymalny czas. Ale ja nigdy nie miałam szczęścia trafić na super tanie bilety, więc nie wiem ile jest w tym prawdy:)

Ale mam jedną zasadę. Jak już kupię bilet, to nie wracam do tematu i nie sprawdzam później co by było gdyby... Nie chce się denerwować, że przepłaciłam, a prawda jest taka, że jakbym poczekała to pewnie bym kupiła drożej. Wiec ja wolę nie wiedzieć, i problem z głowy :) 

Gdzie szukać tanich lotów?

Ja bardzo lubię Google Flights, bo jest tam kilka fajnych funkcji. 

Ale, Google Flights nie jest idealne i nie pokazuje wszystkich połączeń. Dlatego warto zawsze zajrzeć rownież na skyscanner.com, kayak.com, kiwi.com. Ustawcie sobie również alerty na WakacyjniPiraci czy Lastminuter. Mnie osobiście nie udało się tam jeszcze nic upolować, ale może wy będziecie mieli więcej szczęścia :) 

Korzystajcie również ze stałych promocji, które ma na przykład Lot - Szalona Środa. Do Tajlandii nie polecicie z Lotem, ale może znajdziecie jakieś loty pośrednie w bardzo dobrej cenie.  

Warto również sprawdzić loty czarterowe - mogą się okazać najszybszym połączeniem w dobrej cenie. 

See this content in the original post

To zależy jakie loty uda Wam sie upolować albo jak duży macie budżet. Najkrótsze loty jakie ja widziałam - z Warszawy do Bangkoku trwają ok. 14h. To jest lot z jedną przesiadką, na ogół gdzieś w Emiratach. Ale takie loty kosztuja na ogół ok. 4000zł.

Im tańsze loty, tym więcej przesiadek i dłuższe międzylądowania. Ostatni raz jak leciałam do Bangkoku, miałam 4 przesiadki, w tym jedna 20h i 40h w podróży w sumie! Co ciekawe to nie był tani lot, bo zapłaciłam ok. 2200zł w jedną stronę! Warto wspomnieć, że to było poza sezonem - bo w porze deszczowej…Ale to był najtańszy wówczas lot.

Loty - Porady praktyczne

To jaki lot najlepiej wybrać? Jeśli macie 2 tygodnie urlopu, i się zastanawiacie czy kupić lot, który trwa 40h, to moim zdaniem trochę szkoda czasu. Lepiej zapłacić 400 zł więcej i mieć więcej czasu na miejscu. A prawda jest taka, że te najtańsze loty to są właśnie loty z długimi przesiadkami albo z bardzo krótkimi. Takich też nie polecam. Jeśli macie tylko 2h na przesiadkę, i przesiadać się z RyanAir do Indigo, to pamiętajcie, że Indigo na was nie poczeka! 

Moim zdaniem zaplanowanie co najmniej 4h na przesiadkę między każdym lotem jest najbardziej optymalne. 

Im mniej przesiadek tym mniejsze prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak, na przykład że wam zgubią bagaż albo ucieknie któryś samolot.  Wtedy wydacie podwójnie na bilety.

Szukając lotów, zawsze sprawdzam, czy nie będzie taniej z innych miast w Polsce czy w Europie. Z mojego doświadczenia, loty z Warszawy w Polsce są najtańsze. Ale loty do Polski są droższe niż. na przykład do Niemiec.

I to właśnie do Berlina leciałam z Jakarty w Indonezji. Za jedyne 1200zł! W sezonie. A lot trwał ok. 16h. Więc to była fantastyczna cena biorąc wszystko pod uwagę. A na lotnisku w Berlinie złapałam Flixbus za 100zł, który w 7h przywiózł mnie do Warszawy. Więc warto się rozejrzeć po mapie i trochę pokombinować!

See this content in the original post

Najpopularniejsze destynacje turystyczne w Tajlandii to Bangkok, Chiang Mai, Phuket, Koh Samui, Krabi i wiele innych wysepek na południu kraju. Zaplanuj trasę, uwzględniając czas i środki transportu. Wszystkiego w ciągu 2 tygodni niestety nie zobaczysz. Jest nieskończona ilość blogów i filmów na Youtube, które można obejrzeć, aby sie zorientować, co warto zobaczyć w danym miejscu. W zeszłym roku miałam przyjemność spędzić 2 miesiące w centralnej i północnej części Tajlandii. Jeśli ciekawi Cię co warto zobaczyć w tym regionie kraju, to zapraszam na mój kanał na Youtube.

Tajlandia: WYSPY

Tajlandia ma mnóstwo pięknych tropikalnych wysp. Niektóre są przeludnione, podczas gdy inne mają tylko jeden bungalow. Te mniej oblegane, które zachowały trochę autentyczności to Ko Samet, Ko Tarutao, Ko Lanta, Ko Chang, Ko Tao, Ko Jum, Koh Lipe, Wyspy Similan i Ko Samui.

Tajlandia: NATURA

Tajlandia: ZABYTKI

Tajlandia: PRZYGODY

See this content in the original post

Tajlandia: Naucz się gotować

Tajskie jedzenie jest pyszne i stosunkowo łatwe do przyrządzenia — jeśli wiesz, co robisz. W całym kraju są szkoły gotowania, ale najlepsze są w Chiang Mai i Bangkoku. Nawet jeśli nie planujesz gotować w domu, będzie to zabawne doświadczenie, ponieważ będziesz mógł spędzić dzień na robieniu i jedzeniu przepysznych potraw. Półdniowa lekcja gotowania w Bangkoku (w tym wizyta na rynku) kosztuje około 1300 THB.

See this content in the original post
See this content in the original post

W Tajlandii, wszędzie gdzie nie pojedziesz, jest tak dobra infrastruktura turystyczna, że problemu ze znalezieniem noclegu mieć nie będziesz. 

Rezerwowanie z wyprzedzeniem przez booking.com, airbnb.com czy inne strony ma swoje plusy - nie stresujesz się gdzie będziesz spała i wiesz z góry ile cię wyniosą noclegi. 

Pamiętaj również, że im częściej korzystasz z booking.com tym bliżej jesteś osiągnięcia poziomu Genius, a co za tym idzie dostępu do zniżek nawet 20%, darmowych upgradów i śniadań,

Ale oczywiście zarezerwowanie noclegów z góry, zabiera Ci dużo z elastyczności. Jeśli gdzieś ci się bardzo spodoba i będziesz chciała zostać tam na kilka dnia, a nie tak jak planowany jeden, to przepada ci nocleg, który zarezerwowałaś wcześniej. Albo postanowisz jechać dalej, wg. planu wycieczki, tylko dlatego żeby nie stracić kosztów noclegu. 

Dodatkowo, pamiętaj, żę platformy do rezerwacji noclegów naliczają prowizje, czyli bookowanie na miejscu bezpośrednio w hostelu czy hotelu jest tańsze. Po prostu. Ale, moze zająć trochę czasu. Być może będziesz musiała odwiedzić kilka hosteli zanim znajdziesz taki który ci się podoba za cenę jaka jesteś w stanie zapłacić. 

Co więc zrobić? Może warto korzystać z booking.com czy airbnb.com, ale rezerwować nocleg z minimalnym wyprzedzeniem - dosłownie jak już jesteś w drodze do danego miejsca. 

Pomocny tip!

Zarezerwuj nocleg na pierwszych 2-3 nocy. Będziesz miała gdzie odchorować chorobę związaną ze zmianą czasu oraz to gdzie się zatrzymasz w czasie pobytu jest informacja o jaka cię pytają przy wypełnianiu wizy. Watpię, żeby ktoś sprawdzał czy rzeczywiście się tak zatrzymałaą, ale masz przynajmniej konkretny adres który możesz wpisać, a to jest na pewno mniejszy stres na dzień dobry. 

Jakie są ceny noclegów w Tajlandii? Przeczytaj mój post na ten temat tutaj albo wejdź na booking.com i się szybko zorientujesz :)

See this content in the original post

Kraje sąsiadujące z Tajlandią mają duży wpływ na aromatyczną i pikantną kuchnię tego kraju, która wykorzystuje wiele składników do tworzenia warstw smaku. Typowe przyprawy i świeże zioła to czosnek, bazylia, galangal, kolendra, trawa cytrynowa, liście limonki kaffir, chili i sos rybny. Bez względu na region, w którym się znajdujesz, możesz spodziewać się różnorodnych curry, sałatek i zup.

Ryż i makaron są podstawą tajskiej kuchni, podczas gdy mięso to zazwyczaj wieprzowina, kurczak, ryby lub owoce morza, które są wszędzie na wyspach i obszarach przybrzeżnych. Popularne potrawy w całym kraju to pat tai (danie smażone z makaronem, bardziej znane mieszkańcom Zachodu jako pad thai), tom yum goong (ostra i kwaśna zupa z krewetkami), massaman curry, som tam (pikantna sałatka z papai), khao phad ( smażony ryż), khao man gai (ryż z gotowanym kurczakiem) oraz satay (grillowane mięso na szaszłykach, podawane z sosem orzechowym).

Jedzenie w Tajlandii jest naprawdę tanie, zwłaszcza w większych miastach. Uliczne jedzenie może kosztować zaledwie 20 THB, chociaż średnio wydasz około 45-80 THB na posiłek, jeśli chcesz czegoś naprawdę sycącego. Jeśli trzymasz się lokalnego ulicznego jedzenia, możesz zjeść za około 180-275 THB dziennie.

Ceny w tajskich restauracjach zaczynają się od 65 THB za danie takie jak pad thai lub curry. W większych miastach centra handlowe mają ogromne (i popularne) food courty, gdzie można dostać sycący posiłek za około 60-100 THB.

Wiedząc, że ich docelowymi klientami są głównie turyści, zachodnie lokale gastronomiczne mogą być drogie w porównaniu z tajskim jedzeniem. Większość zachodnich dań (hamburgery, pizza, makarony itp.) kosztuje od 170 do 340 THB, chociaż w bardziej wyszukanych lokalach może być wyższa. Większość zachodnich potraw również blednie w porównaniu z oryginałem, więc najlepiej jest je całkowicie pominąć. To znaczy, nie przebyłeś całej tej drogi, żeby zjeść gównianego burgera albo pizzę, prawda?

Jeśli chodzi o picie, chodzenie do barów może być drogie. Najtańsze piwa kosztują około 60-85 THB za sztukę, kieliszek wina kosztuje 120 THB, a koktajle około 290-400 THB. Możesz zaoszczędzić pieniądze, kupując piwa w 7-Eleven za połowę tej ceny.

A ponieważ jedzenie jest tak tanie, nie ma sensu robić zakupów spożywczych, chyba że chcesz kupić gotowe sałatki lub owoce.

Czy jedzenie uliczne w Tajlandii jest bezpieczne?

Nasze Europejskie żołądki są nie przyzwyczajone do flory bakteryjnej w Azji. Jest kilka sposobów jak sobie z tym radzić. 

  1. Pij mocny alkohol :) 

To nie dowcip, ale przetestowany sposób. Alkohol zabija bakterie w naszym żołądku, które mogą powodować sensacje żołądkowe. Moich kilka pierwszych wycieczek do Azji zabierałam ze sobą pół litra orzechówki i piłam jednego lub dwa drinki dziennie. Tylko bez lodu! Lód będzie robiony z wody kranowej, której nie można w Azji pić, chyba że macie specjalna butelkę z filtrem (Ja polecam Lifestraw).

Za to na Sri Lance, mieliśmy tak napięty pierwszy tydzień, ze nikt nie miał siły pić nic mocniejszego, i w drugim tygodniu skończyło się to sensacjami żołądkowymi w całej grupie. 

2. Jedz probiotyki

Drugim sposobem jest terapia probiotykowa na kilka tygodni przed wyjazdem, ale to najlepiej by trzeba bylo skonsultować ze specjalistą, który dobierze dobre probotyki.

3. Jedz gotowane jedzenie, nie jedz surowych warzyw i owoców.

4. Jedz tam, gdzie jedzą lokalsi - oni też nie chcą mieć problemów żołądkowych, więc będą jedli tam gdzie na takie się nie narażą. 

5. Wybieraj food trucki, które się specjalizują w konkretnych daniach - w ten sposób wiesz, że mają swieże składniki. 

6. Obserwuj czy sprzedawca zachowuje środki higieny - czy gotuje tą samą reką, którą wziął od ciebie pieniądze? Jak wygląda nóż, którym kroi produkty? Jak wygląda jego food truck? Czy produkty wyglądają na świeże? Po prostu użyj zdrowego rozsądku wybierając miejsce gdzie będziesz jadła.

Ale też nie unikaj ulicznego jedzenia, bo jest najpyszniejsze na świecie i tanie!

See this content in the original post

Aktywności takie jak trekking w dżungli kosztuje 2000-2685 THB dziennie, lekcje gotowania 1000-1300 THB, a obejrzenie walki Muay Thai to około 1500 THB. 

Wejście do większości parków i muzeów narodowych kosztuje od 50 do 200 THB (jako osoba niebędąca Tajlandczykiem zawsze zapłacisz wyższą stawkę). 

Kurs certyfikacyjny nurkowania PADI (bardzo popularny w Tajlandii) kosztuje około 10 000 THB, ale często obejmuje zakwaterowanie. Wycieczka łodzią z dwoma nurkowaniami kosztuje około 2500 THB.

Jeśli chodzi o rezerwacje z wyprzedzeniem, to jest to dobry pomysł jeśli wybierasz się do Tajlandii w środku sezonu. Możesz wówczas korzystać ze stron takich jak Get Your Guide. Znajdziesz tutaj duży wybór ofert, które możesz porównac pod względem cen i opinii, co jest ważne, bo wycieczka wycieczce nie jest równa, a dobry przewodnik jest na wagę złota!

See this content in the original post

Lokalne autobusy kosztują zaledwie 8 THB za podróż, a metro i Skytrain w Bangkoku kosztują 16-52 THB za podróż.

Songthaews to najpopularniejszy środek transportu lokalnego w wielu miejscach. Te przerobione pick-upy nie zatrzymują się na wyznaczonych przystankach, po prostu jadą tam, gdzie poproszą jeźdźcy. Zwykle kosztują 30-50 THB za przejażdżkę.

Taksówki – Przejazd taksówką z licznikiem kosztuje zwykle 60-100 THB za sztukę. Zawsze trzymaj się taksówek z licznikiem, w przeciwnym razie kierowca może zawyżyć cenę przejazdu. Jeśli zauważysz, że twój kierowca nie używa licznika, wysiądź i znajdź kierowcę, który to zrobi.

Tuk-tuki są fajną atrakcją i można z nich skorzystać czasem, ale generalnie są droższe, kosztują 100-235 THB za przejazd. Pamiętaj, aby uzgodnić cenę przed startem. Czasem kierowca zacznie cię obwozić po salonach krawieckich i innych sklepach, w nadziei, że coś w nich kupisz. Wówczas kierowca dostaje prowizję od sklepu, ty tracisz dużo czasu i pieniędzy na rzeczy których nie potrzebujesz i jeszcze się zdenerwujesz że po godzinie ciągle nie dojechałam do miejsca docelowego :)  

Taksówki motocyklowe (w pomarańczowych kamizelkach) są dostępne w całym kraju z krótkimi przejazdami kosztujący około 35-80 THB, ale trzeba negocjować cenę.

Wspólne przejazdy – Grab to odpowiedź Azji na Ubera. Działa to w ten sam sposób: wynajmujesz kierowcę, który zabierze Cię gdzieś za pośrednictwem aplikacji Grab i możesz zapłacić za pośrednictwem aplikacji lub gotówką. Często jest to tańsze niż zwykła taksówka, chociaż kierowcy są trochę niewiarygodni.

Łodzie i promy – Podróż między wyspami i plażami najlepiej odbywa się długą drewnianą łodzią z silnikiem, która kosztuje około 150-275 THB za osobę na krótsze wycieczki. Większe miasta, takie jak Bangkok, mają regularne promy, które kosztują 13-32 THB za przejazd.

Autokary w Tajlandii są niewiarygodnie tanie i stanowią świetny sposób na poruszanie się po kraju. W przypadku podróży międzymiastowych zapłacisz więcej za lepsze usługi, takie jak autobusy sypialne i klimatyzacja.

Ekonomiczny autobus z Bangkoku do Chiang Mai jedzie 10 godzin i kosztuje około 529-617 THB, podczas gdy bilet pierwszej klasy na tę samą podróż kosztuje 825 THB. Z Bangkoku do Trat (gdzie można się potem przesiąść na prom na Koh Chang) trwa 5 godzin i kosztuje około 250-300 THB. Dwugodzinna podróż autobusem z Bangkoku do Kanchanaburi to tylko 120-140 THB.

Możesz sprawdzić ceny biletów i zarezerwować bilety autobusowe w agregatorach dla wszystkich różnych firm autobusowych tutaj i tutaj.

Pociągi w Tajlandii są zwykle powolne, ale są niezwykle malowniczą opcją poruszania się po okolicy. Podróż pociągiem to prawdziwe tajskie doświadczenie, dzięki któremu podróż jest tak samo częścią podróży, jak cel podróży. Chociaż mogą nie być tak szybkie, pociągi są stosunkowo wygodne i tanie oraz bezpieczniejsze niż podróżowanie drogami.

Połączenia kolejowe w całym kraju są tanie. Pociągi dzienne kosztują zaledwie 30-50 THB, a pociągi nocne zaczynają się od 875 THB za drugą klasę bez klimatyzacji. Pociąg z Bangkoku do Chiang Mai jedzie 11-13 godzin i kosztuje 715-900 THB, natomiast z Bangkoku do Pattaya jedzie 4 godziny i kosztuje 30-50 THB.

Do Laosu kursuje nowy pociąg z Bangkoku do Wientianu, który jedzie 11-13 godzin i kosztuje około 1000 THB. Podróż pociągiem to także wygodny sposób podróżowania między Bangkokiem, Penang, Kuala Lumpur i Singapurem.

Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie internetowej Kolei Państwowych Tajlandii tutaj. Ale uwaga! Do tej strony trzeba mieć cierpliwość :) Powodzenia. 

Latanie – ceny lotów w całym kraju znacznie spadły ze względu na niedawny wzrost liczby tanich linii lotniczych, których ceny wahają się od 825 do 4500 THB.

Loty na wyspy są zwykle droższe niż loty między dużymi miastami lub popularnymi miejscami docelowymi. Na przykład bilet w jedną stronę z Bangkoku do Phuket, Chiang Mai lub Krabi kosztuje 450-825 THB, podczas gdy bilet w jedną stronę z Bangkoku na Koh Samui można znaleźć za około 2150 THB.

Ekonomiczne linie lotnicze w Tajlandii to:

Autostop w Tajlandii jest całkowicie bezpieczny, choć nie jest powszechny. Ubieraj się przyzwoicie, uśmiechaj się, nawiązując kontakt wzrokowy z kierowcami, i używaj kartonowego znaku, aby powiedzieć ludziom, dokąd jedziesz. Przygotuj się na długie okresy czekania, aż ktoś cię podwiezie, zwłaszcza jeśli podróżujesz przez obszary wiejskie. Spakuj dużo wody i lekki posiłek lub dwa. Hitchwiki to świetne źródło wskazówek dotyczących autostopu.

Wypożyczalnie samochodów nie są tutaj super tanie, zwykle kosztują około 800 THB dziennie za wypożyczenie na kilka dni. Odpuściłbym wypożyczenie samochodu, ponieważ komunikacja miejska jest szybsza i tańsza, a wypadki zdarzają się tutaj często.

Najbardziej przydatną stroną do rezerwacji lokalnego transportu, jaką znalazłam było niezaprzeczalnie 12go.com. Przez tą stronę możesz również zarezerwować dane połączenie. Łatwo i szybko. Wypróbuj wyszukiwarkę poniżej!

See this content in the original post

Tajlandia to bezpieczne miejsce do podróżowania z plecakiem – nawet jako samotna podróżniczka. Brutalne ataki na turystów są rzadkością. Ludzie, którzy mają tutaj kłopoty, są zwykle zaangażowani w narkotyki lub turystykę seksualną, więc jeśli ich unikniesz, prawdopodobnie nie będziesz mieć żadnych poważnych problemów.

Podróżujące w pojedynkę kobiety powinny czuć się tu bezpiecznie, chociaż obowiązują standardowe środki ostrożności (zawsze pilnuj swojego drinka w barze, nigdy nie wracaj do domu sama w stanie nietrzeźwym itp.)

Drobne kradzieże (w tym wyrwanie torby) mogą się zdarzyć, więc zawsze miej oko na swoje rzeczy, zwłaszcza podczas korzystania z zatłoczonych środków transportu publicznego.

Istnieje kilka powszechnych oszustw, takich jak taksówki bez licznika, ale w większości Tajladnia to bezpieczne miejsce do podróżowania. 

W nagłych wypadkach zadzwoń pod numer 191, aby uzyskać pomoc (112 z komórki).

Zrób kopię swoich dokumentów osobistych, w tym paszportu i dowodu osobistego i zawsze miej je przy sobie, jak również w plecaku głównym. W ten sposób, jak ktoś ci ukradnie torebkę, to masz kopie dokumentów w drugim plecaku. Przekaż swój plan podróży bliskim, aby wiedzieli, gdzie jesteś. Możesz również udostępnić im swoją lokalizację na Google Maps. 

Zawsze ufaj swojemu instynktowi, to chyba najlepszy system ochronny jaki mamy. Jeśli gdzieś się czujesz nieswojo, coś ci nie pasuje, ale nie wiesz dlaczego, lepiej stamtąd wyjdź. Podświadomie twój umysł mógł zarejestrować coś, czego świadomie nie widziałaś, i stad się bierze takie poczucie że coś jest nie tak. Lepiej dmuchać na zimne, nie ignoruj więc tego uczucia, niezależnie od tego czy jesteś na mieście, przechodzisz przez jakąś nieciekawą ulicę, gdy w hostelu, czy gdy korzystasz z Couchsurfingu.

No i ostatnia rzecz - nigdy nie ruszaj sie z kraju bez odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Są one tanie, a w trakcie podróży różne rzeczy się zdarzają. Podam przykład z moich ostatnich przygód w Azji. Gdy byłam w Kambodży wynajełam rower i pojechałam do Angkor. Wracałam wieczorem, było już ciemno, więc zdjełam okulary przeciwsłoneczne. Coś mi wleciało do oka. I dopóki nie poszłam spać, coś mnie w tym oku uwierało, ale sama nie widziałam co. Następnego dnia obudziłam sie z mocno spuchniętym okiem, i nieźle sie wystaszyłam. Do tego stopnia, że zawdzoniłam do Warty i poprosiłam, żeby mi znaleźli lekarza, do którego mogę się udać, żeby sprawdził co się dzieje. Po dwóch godzinach miałam adres placówki - szpitala prywatnego - gdzie szybko i sprawnie usunięto malutki kawałek suchego liścia, który wpadł do mojego oka dzień wcześniej!

Takich sytuacji nie da się przewidzieć. Dlatego warto mieć ubezpieczenie. Ja korzystam z Warty, ale klikając na baner poniżej znajdziesz różnego rodzaju oferty.

See this content in the original post

Więcej na temat bezpieczeństwa w Azji znajdziesz na moim Youtube.

See this content in the original post

Jak zaoszczędzić w Tajlandii?

Najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy w Tajlandii jest po prostu życie jak miejscowi. Jedź lokalnymi autobusami, jedz uliczne jedzenie, pij lokalne piwo. Przeciętny Tajlandczyk żyje za mniej niż 7750 bahtów miesięcznie w Bangkoku, a na wsi jeszcze mniej!

Jedz uliczne jedzenie – najlepsze jedzenie w Tajlandii jest na ulicy i kosztuje ułamek posiłku w restauracji. Trzymaj się ulicznego jedzenia, jeśli masz ograniczony budżet.

Skorzystaj z happy hour — w Tajlandii wiele happy hours obejmuje napoje za pół ceny i promocje 2 w cenie 1. Jeśli chcesz zaszaleć w barach, trzymaj się picia podczas happy hours.

Kup piwo w 7-Eleven – Kupując piwo we wszechobecnym w Tajlandii 7-Eleven ( taka nasza Żabka)  i pijąc na zewnątrz, zaoszczędzisz sporo - zwykle jest to o 50% tańsze niż picie w barze.

Zatrzymaj się u miejscowego – nie ma nic tańszego niż spanie za darmo. Couchsurfing łączy Cię z lokalnymi mieszkańcami, którzy dają Ci nie tylko darmowe miejsce na nocleg, ale także przedstawiają Ci wszystkie wspaniałe miejsca do zobaczenia. Tylko pamiętaj, aby wysłać swoje prośby wcześniej!

Zapakuj butelkę wody – butelka wody z oczyszczaczem przydaje się szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ woda z kranu nie nadaje się do picia. Moją ulubioną butelką jest LifeStraw, która ma wbudowane filtry membranowe, dzięki którym Twoja woda jest zawsze czysta i bezpieczna, no i nie produkujesz kilku butelek plastiku dziennie! 

Przeszukałam wiele różnych firm produkujących butelki z filtrami do oczyszczania wody z bakterii, wirusów i cyst, ale biorąc pod uwagę, że jeden filtr Lifestraw starcza na oczyszczenie 4000L wody, to nie ma sobie równych na rynku za tą cenę! 

LifeStraw możesz kupić na Amazon, w Empiku online i wielu innych sklepach online. 


See this content in the original post

Przytłacza Cię planowanie? Nie masz czasu spędzić kilkadziesiąt godzin, żeby zaplanować wyjazd do Tajlandii? Boisz się, że Twój plan nie wypali? Nie ma problemu. Skomponowałam za Ciebie plan podróży po tym ciekawym kraju, który obecnie możesz dostać zupełnie za darmo!


Odwiedź mnie na social media!

See this social icon list in the original post

Mogą Cię również zainteresować: 

See this gallery in the original post

Nie przegap nowych postów!

Zapisz się na mój newsletter, a raz na 2 tygodnie dostaniesz nową dawkę inspiracji i porad podróżniczych!

Twoje dane będą wykorzystane TYLKO do wysłania tego newslettera!

See this form in the original post

Niektóre linki zawarte w tym blogu są linkami partnerskimi. Jeśli kupisz któryś z powyższych produktów, używając moich linków, dostanę małą prowizję. Nie zmieni to w żaden sposób ceny dla Ciebie! Dziękuję za wspieranie mojej strony!